O skatemillu

Bruslařský trenažér Skatemill mohou využívat hokejisté všech věkových kategorií i sportovních úrovní od amatérů po profesionály a od nejmenších pro dospělé. „Kterémukoliv hokejistovi pomůžeme ke zdokonalení nejen v bruslení, ale i ve hře s hokejkou, bruslení s pukem, s nahráváním i technikou střelby. Zjistíme, kde má rezervy a program mu připravíme na tělo,“ říká Jakub Čutta, bývalý hráč a provozovatel nového tréninkového Skatemille centra. „Dnešní cesta hokeje a rozvoje hráče není jen o svalech a výbušnosti, pokud nestíhá hrát s hokejkou a vnímat, co se kolem něj děje,“ dodává.

Technika bruslení i práce s pukem

Čutta při budování nového tréninkového centra spojil své zkušenosti profesionálního hokejového hráče s vědomostmi a zkušenostmi letitého hokejového odborníka a trenéra Dušana Benického, který vytvořil vlastní program zdokonalování hokejových dovedností mimo jiné prostřednictvím Skatemillu. „Hokejoví trenéři se často nestíhají věnovat hráčům individuálně, aby dělali věci lépe. Hráči pak často ve hře nezvládají detaily, a přitom právě ty rozhodují o tom, jak budou dobří. A takových detailů je mnoho: jak drží hokejku, jak hýbou rukama, jak stojí na bruslích, jak přenáší váhu nebo jak reaguje zbytek jejich těla,“ vysvětluje Benický s tím, že při rychlosti hokeje dokáže málokdo takové věci postřehnout při tréninku na ledě. Oproti tomu hokejový trenažér dokáže téměř stoprocentně simulovat pohyb po ledě a zároveň umožňuje kouči regulovat rychlost a intenzitu zátěže. Pohyb hráče, který je jištěn popruhy, je snímán dvěma kamerami, které pomohou do detailu identifikovat chyby, které hráč dělá, a ten pomocí odborných rad dokáže špatný pohyb napravit. Trenažer je vhodný především pro nácvik správného bruslení. „To je základ, protože dobrý bruslař všem ujede. Další prostor je určen pro trénink techniky, přesnosti a rychlosti střelby. Naučíme hokejisty používat jejich senzory tak, aby puk letěl tam, kam oni chtějí. Z vlastní zkušenosti vím, že kdo má tvrdou střelu, nemusí dát z každé rány gól,“ vysvětluje Čutta.

Děti beze stresu

Podobným tréninkem na skatemillu si prochází i jeho šestiletý syn. „Dětem lze upravit trénink formou hry, Není nutné, aby drilovaly jednotlivé cviky,“ upřesňuje. Tréninky dětí na skatemillu a jejich pokroky mohou sledovat i rodiče na TV obrazovce ve vedlejší místnosti. „Rodiče mají dohled nad tréninkem a zároveň je hráč oddělen od jejich přítomnosti a může se soustředit jen na kouče. Vyhneme se tak případným emočním vlivům z přítomnosti rodičů,“ říká Čutta. Pro děti je skatemill jako tréninkový doplněk ideální, protože je brzy zbaví špatných návyků nebo je rovnou učí věci správně. Rozvoj jejich dovedností jde tak rychleji dopředu.

Správná technika chrání třísla

Nácvikem správného bruslení mohou hokejisté předcházet častým zraněním. 90% zranění třísel vzniká bez kontaktu s hráčem, pouhým nesprávně provedeným pohybem. Jakub Čutta má vlastní zkušenost: „Seznámil jsem se s Dušanem Benickým před dvěma lety, kdy jsem měl trvalé problémy s třísly. To mne omezovalo v tom, abych mohl hrát hokej a mohl se jím bavit. Po týdnu trénování s Benickým na skatemillu jsem pozoroval změny. Další rok jsem trénoval podle něj a už po čtyřech týdnech problémy odezněly.“ Benický se problematice věnuje 25 let a potvrzuje, že bruslení je naprosto specifickým pohybem. Proto vytvořil speciální program pro potřeby hokejistů. Kromě trenažéru pracuje s hokejisty i v posilovně, která je součástí tréninkového centra. „Trenažér sám o sobě jako tréninková pomůcka nedává smysl, pokud nedisponujete poznatky, jak ho správně používat,“ říká Benický. To potvrzuje i Čutta: „Prošel jsem i systémem výuky i školením a vidím, že ty věci fungují. To mi dává jistotu, že se hráči budou rozvíjet.“ Mezi prvními návštěvníky nového tréninkového centra byli hráči A týmu Bílých Tygrů, kteří si trénink mohli vyzkoušet.

Bruslařský trenažér SKATEMILL

  • slouží k analýze techniky hokejového bruslení

  • rozvoj a zdokonalení techniky bruslení

  • rozvoj specifických kondičních schopností

  • rozvoj koordinace bruslení a práce s kotoučem nebo i střelbou

  • usnadnění a urychlení návratu po zranění nebo nemoci